F161WP105K063V
KEMET
F161WP105K063V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F161WP105K063V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F161WP105K063V
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 1UF 10% 63VDC SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 800 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.402" L x 0.358" W (10.20mm x 9.10mm)
Series:F161
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:399-12947-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):0.224" (5.70mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Nonstandard
Capacitance:1µF