F161YR155M100V
KEMET
F161YR155M100V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F161YR155M100V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F161YR155M100V
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 1.5UF 20% 100VDC SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 600 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±20%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.500" L x 0.453" W (12.70mm x 11.50mm)
Series:F161
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard SMD
Other Names:399-13578-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.264" (6.70mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:1.5µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Nonstandard SMD
Capacitance:1.5µF