F161WP104K250V
KEMET
F161WP104K250V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F161WP104K250V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F161WP104K250V
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 800 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
800 pcs1600 pcs2400 pcs4000 pcs8000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.402" L x 0.358" W (10.20mm x 9.10mm)
Series:F161
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:399-12945-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:39 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.224" (5.70mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:0.1µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Nonstandard
Capacitance:0.1µF