F161ST105K050V
KEMET
F161ST105K050V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F161ST105K050V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F161ST105K050V
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 1UF 10% 50VDC 2824
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:30V
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Series:F161
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:2824 (7260 Metric)
Other Names:399-11779-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:54 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.185" (4.70mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:1µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2824 (7260 Metric)
Capacitance:1µF