F161PU224K050V
KEMET
F161PU224K050V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F161PU224K050V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F161PU224K050V
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 0.22UF 10% 50VDC 2220
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:30V
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Series:F161
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Other Names:399-12299-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:56 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.165" (4.20mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:0.22µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2220 (5750 Metric)
Capacitance:0.22µF