F161WP105K050V
KEMET
F161WP105K050V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F161WP105K050V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F161WP105K050V
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 1UF 10% 50VDC SMD
(In US Dollars)
800 pcs1600 pcs2400 pcs4000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:30V
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.402" L x 0.358" W (10.20mm x 9.10mm)
Series:F161
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:399-12946-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):0.224" (5.70mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:1µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Nonstandard
Capacitance:1µF