F161SL103K100V
KEMET
F161SL103K100V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F161SL103K100V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F161SL103K100V
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 10000PF 10% 100VDC 2824
(In US Dollars)
2500 pcs5000 pcs12500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Series:F161
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2824 (7260 Metric)
Other Names:399-13574-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:54 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:10000pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2824 (7260 Metric)
Capacitance:10000pF