VDRS10P550BSE
Electro-Films (EFI) / Vishay
VDRS10P550BSE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VDRS10P550BSE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VDRS10P550BSE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description VARISTOR 910V 2.5KA DISC 12.50MM
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):910V
Varistor Voltage (Min):819V
Varistor Voltage (Max):1.001kV
Series:VDRS
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 12.50mm
Other Names:2322 594 55516
BC1440
VDRS10P550BSC
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:745V
Maximum AC Volts:550V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:98J
Detailed Description:910V 2.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12.50mm
Current - Surge:2.5kA
Capacitance @ Frequency:120pF @ 1kHz