SZ1SMA28AT3G
Hamlin / Littelfuse
SZ1SMA28AT3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SZ1SMA28AT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SZ1SMA28AT3G
Manufacturer Littelfuse
Description Tvs Diode, Unidir, 28V, Do-214Ac Rohs Compliant: Yes
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 50548 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45.4V
Voltage - Breakdown (Min):31.1V
Unidirectional Channels:1
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:400W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Other Names:F11516TR
SZ1SMA28AT3G-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):8.8A
Capacitance @ Frequency:430pF @ 1MHz