SZ1SMA16CAT3G
Hamlin / Littelfuse
SZ1SMA16CAT3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SZ1SMA16CAT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SZ1SMA16CAT3G
Manufacturer Littelfuse
Description SZ1SMA Series 16 V 400 W Bi-Directional TVS Diode DO-214AC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 38150 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMA
Series:Automotive, AEC-Q101
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:400W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Other Names:F11507TR
SZ1SMA16CAT3G-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:37 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15.4A
Capacitance @ Frequency:375pF @ 1MHz