PTGL13AR6R8M6C01B0
Murata Electronics
PTGL13AR6R8M6C01B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL13AR6R8M6C01B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL13AR6R8M6C01B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 140V 370MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 185 pcs
Data sheet
Voltage - Max:140V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.551" Dia x 0.236" T (14.00mm x 6.00mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):6.8 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:490-8518
PTGL13AR6R8M6C01B0-ND
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 140V 370mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):575mA
Current - Max:1A
Current - Hold (Ih) (Max):370mA