PTGL12AS4R7K6B51B0
Murata Electronics
PTGL12AS4R7K6B51B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL12AS4R7K6B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL12AS4R7K6B51B0
Manufacturer Murata
Description Ptc Reset Fuse 140V 393MA Radial
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19626 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:140V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.453" Dia x 0.138" T (11.50mm x 3.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):4.7 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:490-3987
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 140V 393mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):523mA
Current - Max:3.5A
Current - Hold (Ih) (Max):393mA