PTGL12AS4R7K6B51A0
Buy PTGL12AS4R7K6B51A0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL12AS4R7K6B51A0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 4.7OHM DISC
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:140V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.453" Dia x 0.177" T (11.50mm x 4.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):4.7 Ohms
Ratings:-
Packaging:-
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 140V 393mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):523mA
Current - Max:3.5A
Current - Hold (Ih) (Max):393mA