PTGL12AR0R2M1B51B0
Murata Electronics
PTGL12AR0R2M1B51B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL12AR0R2M1B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL12AR0R2M1B51B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 0.2OHM DISC
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.445" Dia x 0.138" T (11.30mm x 3.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):200 mOhms
Ratings:-
Packaging:-
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 16V 1.3A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):2.41A
Current - Max:9A
Current - Hold (Ih) (Max):1.3A