PTGL10BB120N0P52A0
Buy PTGL10BB120N0P52A0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL10BB120N0P52A0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:250V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.433" Dia x 0.236" T (11.00mm x 6.00mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):12 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 250V 130mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):250mA
Current - Max:600mA
Current - Hold (Ih) (Max):130mA