PTGL12AR150H8B72B0
Murata Electronics
PTGL12AR150H8B72B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL12AR150H8B72B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL12AR150H8B72B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 265V 210MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 157 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.492" Dia x 0.236" T (12.50mm x 6.00mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):15 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:490-7093
PTGL12AR150H8B72B0-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 210mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):400mA
Current - Max:1.5A
Current - Hold (Ih) (Max):210mA