PTGL09BD4R7N2B51B0
Murata Electronics
PTGL09BD4R7N2B51B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL09BD4R7N2B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL09BD4R7N2B51B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 24V 216MA RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:24V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.374" Dia x 0.157" T (9.50mm x 4.00mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):4.7 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 24V 216mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):398mA
Current - Max:2A
Current - Hold (Ih) (Max):216mA