PTGL09BD2R2N2B51B0
Murata Electronics
PTGL09BD2R2N2B51B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL09BD2R2N2B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL09BD2R2N2B51B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 24V 326MA RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:24V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.374" Dia x 0.157" T (9.50mm x 4.00mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):2.2 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:490-8517
PTGL09BD2R2N2B51B0-ND
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 24V 326mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):431mA
Current - Max:2A
Current - Hold (Ih) (Max):326mA