PTGL14AR3R3M3B71B0
Buy PTGL14AR3R3M3B71B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL14AR3R3M3B71B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 56V 490MA RADIAL
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage - Max:56V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.571" Dia x 0.157" T (14.50mm x 4.00mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):3.3 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.807" (20.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 56V 490mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):830mA
Current - Max:2.5A
Current - Hold (Ih) (Max):490mA