PTGL13AR100H8B72B0
Murata Electronics
PTGL13AR100H8B72B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL13AR100H8B72B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL13AR100H8B72B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 265V 260MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 602 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.532" Dia x 0.157" T (13.50mm x 4.00mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):10 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:490-7095
PTGL13AR100H8B72B0-ND
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 260mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):480mA
Current - Max:2.2A
Current - Hold (Ih) (Max):260mA