LGU1C183MELB
Nichicon
LGU1C183MELB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LGU1C183MELB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LGU1C183MELB
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:LGU
Ripple Current @ Low Frequency:3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.45A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:493-8412
LGU1C183MELB-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:18000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:18000µF