LGU1C153MELA
Nichicon
LGU1C153MELA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LGU1C153MELA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LGU1C153MELA
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 243 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:15000µF
Surface Mount Land Size:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:LGU
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ripple Current:Polar
Polarization:Radial, Can - Snap-In
Pitch - Connector:16V
Package / Case:-
Other Names:493-7135
LGU1C153MELA-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Capacitors:2.68A @ 120Hz
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Manufacturer Part Number:LGU1C153MELA
Lifetime @ Temp.:-
Impedance:-
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
Expanded Description:15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Applications:3000 Hrs @ 105°C