LGU1C273MELA
Nichicon
LGU1C273MELA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LGU1C273MELA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LGU1C273MELA
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:LGU
Ripple Current @ Low Frequency:3.85A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.4275A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:493-7139
LGU1C273MELA-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:27000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:27000µF