LGU1C223MELB
Nichicon
LGU1C223MELB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LGU1C223MELB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LGU1C223MELB
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 46 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:LGU
Ripple Current @ Low Frequency:3.39A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.8985A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:493-7138
LGU1C223MELB-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:22000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:22000µF