LGU1C123MELA
Nichicon
LGU1C123MELA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LGU1C123MELA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LGU1C123MELA
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:LGU
Ripple Current @ Low Frequency:2.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.645A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:493-7133
LGU1C123MELA-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:12000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:12000µF