LGU1C103MELA
Nichicon
LGU1C103MELA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LGU1C103MELA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LGU1C103MELA
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:LGU
Ripple Current @ Low Frequency:2.05A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.3575A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:493-7131
LGU1C103MELA-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:10000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10000µF