IPB017N06N3GATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB017N06N3GATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB017N06N3GATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB017N06N3GATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 60V 180A TO263-7
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 196µA
Vgs (Max):±20V
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.7 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):250W (Tc)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Other Names:IPB017N06N3 GDKR
IPB017N06N3 GDKR-ND
IPB017N06N3GATMA1DKR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:23000pF @ 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:275nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 180A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:180A (Tc)