IPB016N06L3GATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB016N06L3GATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB016N06L3GATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB016N06L3GATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 60V 180A TO263-7
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 196µA
Vgs (Max):±20V
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.6 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):250W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Other Names:IPB016N06L3 G
IPB016N06L3 G-ND
IPB016N06L3 GTR-ND
IPB016N06L3G
IPB016N06L3GATMA1TR
SP000453040
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:28000pF @ 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:166nC @ 4.5V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 180A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:180A (Tc)