IPB017N08N5ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB017N08N5ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB017N08N5ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB017N08N5ATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3200 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.8V @ 280µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D²PAK (TO-263AB)
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.7 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):375W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB017N08N5ATMA1CT
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:16900pF @ 40V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:223nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):80V
Detailed Description:N-Channel 80V 120A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:120A (Tc)