IPB017N10N5ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB017N10N5ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB017N10N5ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB017N10N5ATMA1
Manufacturer Infineon
Description Single N-Channel 100 V 1.7 mOhm 168 nC OptiMOS? Power Mosfet D2PAK-7
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4151 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.8V @ 279µA
Vgs (Max):±20V
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.7 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):375W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Other Names:IPB017N10N5ATMA1TR
SP001227028
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:15600pF @ 50V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:210nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Detailed Description:N-Channel 100V 180A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:180A (Tc)