IPB017N10N5LFATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB017N10N5LFATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB017N10N5LFATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB017N10N5LFATMA1
Manufacturer Infineon
Description Trans MOSFET N-CH 100V 180A 7-Pin(6+Tab) D2PAK T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3332 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4.1V @ 270µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO263-7
Series:OptiMOS™-5
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.7 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):313W (Tc)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Other Names:IPB017N10N5LFATMA1DKR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:840pF @ 50V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:195nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Detailed Description:N-Channel 100V 180A (Tc) 313W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:180A (Tc)