IPB015N08N5ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB015N08N5ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB015N08N5ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB015N08N5ATMA1
Manufacturer Infineon
Description IPB015N08N5 Series 80 V 180 A OptiMOS? 5 Power Transistor PG-TO-263-7
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9009 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.8V @ 279µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO263-7
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.5 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):375W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Other Names:IPB015N08N5ATMA1-ND
IPB015N08N5ATMA1TR
SP001226034
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:16900pF @ 40V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:222nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):80V
Detailed Description:N-Channel 80V 180A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:180A (Tc)