HSA55R0F
AMP Connectors / TE Connectivity
HSA55R0F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSA55R0F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSA55R0F
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 5 OHM 1% 10W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 195 pcs
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:5 Ohms
Power (Watts):10W
Packaging:Tray
Package / Case:Axial, Box
Other Names:3-1625963-9
3-1625963-9-ND
A138890
HSA55R0F-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:5 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor