VLF10040T-6R8N4R5
TDK Corporation
VLF10040T-6R8N4R5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VLF10040T-6R8N4R5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VLF10040T-6R8N4R5
Manufacturer TDK
Description Inductor Power Shielded Wirewound 6.8uH 30% 100KHz Ferrite 4.5A 23.8mOhm DCR T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 41189 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:445-3561-2
VLF10040T6R8N4R5
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:6.8µH
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:6.8µH Shielded Wirewound Inductor 4.5A 23.8 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):23.8 mOhm Max
Current Rating:4.5A
Current - Saturation:4.6A