VLF10040T-470M1R7
TDK Corporation
VLF10040T-470M1R7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VLF10040T-470M1R7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VLF10040T-470M1R7
Manufacturer TDK
Description Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 1.9A 124mOhm DCR T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 234 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs12500 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:445-3566-2
VLF10040T470M1R7
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:47µH
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:47µH Shielded Wirewound Inductor 1.7A 124 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):124 mOhm Max
Current Rating:1.7A
Current - Saturation:1.7A