VDRS10P140BSE
Electro-Films (EFI) / Vishay
VDRS10P140BSE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VDRS10P140BSE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VDRS10P140BSE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description VARISTOR 220V 2.5KA DISC 12MM
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):220V
Varistor Voltage (Min):198V
Varistor Voltage (Max):242V
Series:VDRS
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 12mm
Other Names:2322 594 51416
BC1428
VDRS10P140BSC
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:180V
Maximum AC Volts:140V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:33J
Detailed Description:220V 2.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12mm
Current - Surge:2.5kA
Capacitance @ Frequency:540pF @ 1kHz