TVB270SC
TE Connectivity / Raychem
TVB270SC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TVB270SC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TVB270SC
Manufacturer TE Connectivity / Raychem
Description Thyristors Diacs, Sidacs, SCRs & Triacs SiBar Thyristor 270V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 2955 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage - On State:5V
Voltage - Off State:270V
Voltage - Breakover:365V
Series:SiBar
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:TVB270SCCT
Current - Peak Pulse (8/20µs):400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):100A
Current - Hold (Ih):175mA
Capacitance:160pF