TPHCS250-M
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPHCS250-M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPHCS250-M
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE HLDR BLADE 80V 250A CHASS
(In US Dollars)
8 pcs
Data sheet
Voltage:80V
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series:Telpower® TPHCS
Orientation:-
Number of Circuits:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuseholder Type:Holder
Fuse Type:Blade
Fuse Size:1" Dia x 2.66" L (25.4mm x 67.5mm)
For Use With/Related Products:TPL-B
Detailed Description:Fuse Holder 250A 80V 1 Circuit Blade Chassis Mount
Current Rating:250A