TPHR6503PL,L1Q
Toshiba Semiconductor and Storage
TPHR6503PL,L1Q
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPHR6503PL,L1Q with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPHR6503PL,L1Q
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Description MOSFET N-CH 30V 150A 8SOP
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2.1V @ 1mA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:8-SOP Advance (5x5)
Series:U-MOSIX-H
Rds On (Max) @ Id, Vgs:0.65 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):960mW (Ta), 170W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-PowerVDFN
Other Names:TPHR6503PL,L1Q(M
TPHR6503PLL1QTR
Operating Temperature:175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:10000pF @ 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:110nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):30V
Detailed Description:N-Channel 30V 150A (Tc) 960mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:150A (Tc)