TP5KP15A
Hamlin / Littelfuse
TP5KP15A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TP5KP15A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TP5KP15A
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS DIODE 15V 24.4V P600
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 666 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24.4V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Unidirectional Channels:1
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:F7653CT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):209A