TP5KP20CA
Hamlin / Littelfuse
TP5KP20CA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TP5KP20CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TP5KP20CA
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS DIODE 20V 32.4V P600
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 772 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:32.4V
Voltage - Breakdown (Min):22.2V
Type:Zener
Supplier Device Package:P600
Series:Automotive, AEC-Q101, TP5KP
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:F7660CT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):157.4A