TP5KP24CA
Hamlin / Littelfuse
TP5KP24CA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TP5KP24CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TP5KP24CA
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS DIODE 24V 38.9V P600
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 821 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:38.9V
Voltage - Breakdown (Min):26.7V
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:F7620CT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):131.1A