TP5KP33A
Hamlin / Littelfuse
TP5KP33A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TP5KP33A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TP5KP33A
Manufacturer Littelfuse
Description TP5KP Series Axial Leaded 5000W > TP5KP series, 33V, 53.3V, P600, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19776 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.3V
Voltage - Breakdown (Min):36.7V
Unidirectional Channels:1
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:F7623TR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):95.7A