TP5KP40A
Hamlin / Littelfuse
TP5KP40A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TP5KP40A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TP5KP40A
Manufacturer Littelfuse
Description TP5KP Series Axial Leaded 5000W > TP5KP series, 40V, 64.5V, P600, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20510 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Unidirectional Channels:1
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:F7627CT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):79.1A