SZ1SMB40CAT3G
Hamlin / Littelfuse
SZ1SMB40CAT3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SZ1SMB40CAT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SZ1SMB40CAT3G
Manufacturer Littelfuse Inc.
Description TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:44.4V
Voltage - Breakover:1
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Breakdown:SMB
Type:Zener
Series:Automotive, AEC-Q101
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:Automotive
Power Line Protection:600W
Power - Peak Pulse:9.3A
Polarization:DO-214AA, SMB
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Part Number:SZ1SMB40CAT3G
Current - Peak Pulse (10/1000µs):64.5V
Capacitance @ Frequency:220pF @ 1MHz