SZ1SMB30CAT3G
Hamlin / Littelfuse
SZ1SMB30CAT3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SZ1SMB30CAT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SZ1SMB30CAT3G
Manufacturer Littelfuse
Description SZ1SMB Series 0.55 W 36.8 V Bi-Directional Surface Mount TVS Diode SMB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 42364 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):30V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:48.4V
Voltage - Breakdown (Min):33.3V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMB
Series:Automotive, AEC-Q101
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:SZ1SMB30CAT3G-ND
SZ1SMB30CAT3GTR
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:37 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):12.4A
Capacitance @ Frequency:290pF @ 1MHz