SZ1SMB58AT3G
Hamlin / Littelfuse
SZ1SMB58AT3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SZ1SMB58AT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SZ1SMB58AT3G
Manufacturer Littelfuse
Description 1SMB Series 0.55 W 71.2 V Uni-Directional Surface Mount TVS Diode SMB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 31970 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.4V
Voltage - Breakdown (Min):58V
Voltage - Breakdown:SMB
Type:Zener
Series:Automotive, AEC-Q101
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:Automotive
Power Line Protection:600W
Power - Peak Pulse:6.4A
Polarization:DO-214AA, SMB
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Part Number:SZ1SMB58AT3G
Description:TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB
Current - Peak Pulse (10/1000µs):93.6V
Capacitance @ Frequency:310pF @ 1MHz