SH50V-0.9-330
AlfaMag Electronics (AMGIS)
SH50V-0.9-330
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH50V-0.9-330 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SH50V-0.9-330
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 330UH 900MA 740 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 310 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs200 pcs
600 pcs1000 pcs2600 pcs
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:SH50
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tray
Package / Case:Radial
Other Names:SH50V09330
TE2136
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron Powder
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Inductance Frequency - Test:10kHz
Inductance:330µH
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:330µH Unshielded Toroidal Inductor 900mA 740 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):740 mOhm Max
Current Rating:900mA