SH50T-2.0-150
AlfaMag Electronics (AMGIS)
SH50T-2.0-150
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH50T-2.0-150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SH50T-2.0-150
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 150UH 2A 100 MOHM TH
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.689" L x 0.669" W (17.50mm x 17.00mm)
Q @ Freq:-
Packaging:Tray
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron Powder
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:10kHz
Inductance:150µH
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:150µH Unshielded Toroidal Inductor 2A 100 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):100 mOhm Max
Current Rating:2A