SH50S-2.0-150
AlfaMag Electronics (AMGIS)
SH50S-2.0-150
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH50S-2.0-150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SH50S-2.0-150
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 150UH 2A 100 MOHM SMD
(In US Dollars)
130 pcs260 pcs650 pcs910 pcs1300 pcs
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.957" L x 0.925" W (24.30mm x 23.50mm)
Shielding:Unshielded
Series:SH50
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SH50S20150
TE2143TR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Material - Core:Iron Powder
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:10kHz
Inductance:150µH
Height - Seated (Max):0.411" (10.45mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:150µH Unshielded Toroidal Inductor 2A 100 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):100 mOhm Max
Current Rating:2A